Jdi na obsah Jdi na menu
 

GTA 4 PREVIEW

Netřeba představovat jednu z nejslavnějších počítačových sérií, které se každému druhému hráči vryla hluboko do paměti svou zábavností a příjemnou hratelností. Nyní se i každý druhý těší na čtvrté pokračování této legendy. Rockstar se dušuje, že půjde o podobnou revoluci, jako tomu bylo v případě přechodu z druhého na třetí díl. V každém případě se už teď jedná o jednu z nejočekávanějších her tohoto i příštího roku.Tohoto i příštího?
   Pro někoho bohužel a pro někoho bohudík ano. Tedy ne že bych předpovídal megabombu, na kterou by se těšili hráči i příští rok, když má GTA IV vyjít letos na podzim, ale problém je opět v tom, že PCčkáři se (opravdu s hodně velkou pravděpodobností, jelikož PC ještě nebylo oficiálně potvrzeno), dočkají zhruba půl roku po vydání hry na konzole Xbox 360 a PS3, takže nejspíš v rozmezí měsíců březen – červen 2008.

Things will be different…
   Jak je známo, příběh v GTA je naprosto irelevantní, nebo lépe řečeno, hráčům je povětšinou jedno, jestli zabijete chlápka jménem Tom Hanks nebo Brad Pitt, když si letíte vrtulníkem, polovina sídliště pod vámi je v troskách a vykoledujete si „plný počet hvězdiček“. Čtvrtý díl je neméně klišovitý, co se příběhu týče, ale o to přeci vůbec nejde. Jen pro informaci – hrajete za východoevropského sympaťáka s prozaickým jménem Niko Bellic. Niko není moc šťastný, na starém kontinentu ho to přestává bavit, když z ničeho nic zazvoní jeho bratranec Roman se slovy, že tady v Liberty City je to paráda a že chce, aby ho jeho bratránek navštíví. Tohle samozřejmě Niko kvituje a shrábne nejbližší letenku, směr Liberty City. Tam ale zjišťuje, že se Roman topí v dluzích a pár gangů má s ním nevyřízené účty. Niko v novém městě zná samozřejmě jen Romana a právě od tohoto momentu je osud těchto dvou potížistů ve vašich rukou.

Město, které nikdy nespí
   Ve všech předchozích dílech GTA bylo důležité město. Čtverka bude disponovat pouze jedním, a to známým Liberty City, které má předlohu v „městu měst“ New Yorku. Veškeré známé oblasti, budovy či sochy budou mít fiktivní název, přičemž se k LC připočítá ještě New Jersey (ve hře pod názvem Alderney). Celková rozloha města bude oproti San Andreas zmenšena, ale žádné zbytečné bezduché oblasti jako poušť nebo vesnice zde nebudou. Liberty City bude převážně v centru dění, v městském ruchu a přebydlených oblastech, kde to v noci žije stejně jako ve dne (mj. LC bude trochu „jiné“ v noci jako ve dne). Samozřejmě připočítáme změny počasí a možná i ročních období (GTA na sněhu?). Herní enginy jsou o skok dál (vzpomeňme na tlačenici v posledním Hitmanovi) a Liberty City by tedy mělo nabídnout interaktivní město nebývalých rozměrů a možností, kde lidé nebudou jen tupě chodit, ale budou si užívat života, nakupovat, kouřit, číst, bavit se, telefonovat, tancovat, při provrtání vaší kulkou do jejich čéšky fuckovat atp. Jisté je, že se nedočkáme dětí ani zvířat (až na ptactvo), protože to by zavánělo více než jen ratingem 18+. Když náhodně sestřelíte brokovnicí kočárek, špatný den Niko Bellice by nebyl zrovna nejlepším argumentem Rockstaru při soudních řízeních, a že s tím už mají nějaké zkušenosti.

Vy(zne)užití
   I když rána po útoku 11. září se z menší části zanítila, letadla v Liberty City nebudou (vrtulníky ovšem ano). Je vidět, že Rockstar si dává pozor. Jinak celková fyzika bude propracovanější a budete přímo cítit každý Nikův krok. Niko také bude moci téměř kamkoliv vlézt, vylézt, podlézt, zalézt, cokoliv přeskočit, projít, obejít a každou překážku překonat. Fyzika bude natolik detailní, že si nemůžete vytrénovat svou postavu jako v San Andreas (výběr se zúžil na pouhé oblečení). Samotné hraní nebude přerušeno žádným loadingem a mise budou mnohem zábavnější, rozmanitější a ve svém důsledku dokonce i jinak dokončené. Záleží opravdu na vás, vedlejších misí bude též přehršel a zprostředkovatelem se stane…mobilní telefon. Přirozeně moderní, s digitálním foťákem a všechny možnými funkcemi. Nebude sloužit jen k misím, ale i k domlouvání schůzek (i zde je možnost si najít a chodit s přítelkyní).  Stejně jako na městě a hlavní postavě se pracovalo i na umělé inteligenci. Policisté již nebudou tak omezení, to samé platí o různých nepřátelských partách a vlastně i o obyčejných lidech. Také nebude tak snadné se zmocnit auta (Niko bude muset rozbít sklo loktem a spojením kabelů nastartovat) nebo lodě. Všechny vozidla a dopravní prostředky (nejspíše bude kladen důraz na veřejnou dopravu) budou mít propracované ovládání, ale na co se R* chtějí především zaměřit, je práce s kamerou. K dispozici bude v jakémkoli vehiklu hned několik pohledů kamery a při chůzi/běhu je celkový pohled oproti San Andreas bližší a umístění je nižší, tudíž se výrazně zlepší pohled do dálky (jinak tomu zase bude u zaměřování). Ke zbraním snad tolik, že některé kousky budou originální, ostatně jako v předchozích dílech série. Úsměvný je i fakt, že můžete být sami okradeni a konečně budete moci slyšet hudbu z projíždějících vozidel (rádiových stanic bude opět vysoký počet). Dále je tu možnost některé svědky nebo pravděpodobně i strážníky podplácet.

Další novinky
  Hra poběží na dvou enginech – RAGE, který pohání Table Tennis a Euphoria. Příběh se odehrává v současnosti, takže žádné časy plné nepokojů z Vice City nečekejte, spíše přetechnizovaný moderní New York (teda Liberty City). Úplnou novinkou a velkým tahákem, který by mohl nebývale osvěžit hratelnost, je ohlášení multiplayeru jakožto oficiálního doprovodu hry jednoho hráče. Žádné MMO se konat nebude, R* připravují svůj vlastní systém, ale vsadím troje ponožky, že v tom bude hrát velkou roli kooperace Romana s Nikem.

I killed people, smuggled people, sold people and I’ll play GTA IV
   Doufám, že jste se z této vlny informací a zajímavostí otřepali, popřípadě se obohatili o pár drobností. I když vlastně s každým ohlášeným dílem GTA rapidně roste zájem, věřte, že TOHLE je něco jiného. Marně se snažíme hledat nějaký náznak obavy, co by nemohlo vyjít nebo totálně překroutilo hratelnost a GTA IV by se stalo ohromným průšvihem. Takový scénář ale nehrozí a i kdyby se revoluce v sérii nekonala, stejně bude GTA IV akčním trhákem, který opět rozvíří mánii volnosti a svobody města. Jen škoda, že PCčkáři budou slintat o fous déle.

Očekávání: 9,2 / 10 [92 %]


OSTATNÍ
Navštivte i naši fanstránku o této hře>>


Předobjednat hru
za 1 799,- Kč

DALSI MENSI INFO !
 
Rocstar Games opět vypustily informace a pár screenů o velmi očekávané městské akci GTA IV. Už ze screenshotů je poznat že hlavní postava Niko Belic nebude žádný mladík a potvrzuje nám to i oficiální informace z amerického PS magazínu, kde se píše, že hlavní postava bude mít něco kolem čtyřiceti let. Další zprávy jsou o dopravě. Ta má být daleko důvěryhodnější než ta z předchozích dílů, kde auta stále dokola objížděla dva bloky. V novém GTA by měl být propracovaný systém městské hromadné dopravy a konečně po těch všech dílech, kdy jste dopravní prostředky kradly jenom vy, se v novém díle můžete stát obětí i vy. Nebude náhodou, že vám ukradnou auto přímo před vašima očima, nebo z vás z něj dokonce vytáhnou. Poslední informace je pro majitele PlayStationů a ujasňuje ovládání kamery, které bude mít nestarosti analogová páčka.
Nakonec přinášíme slibované nové screeshoty.

 


 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 GTA IV Trailer !

Obrazek

  

 

 

Obrazek 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

motta

(davi, 10. 8. 2009 14:15)